10 atpūtas vietas Latvijā, kur vecākiem un bērniem jautri pavadīt laiku

Mūsdienu bērni, kurus izteikti aizrauj datortehnika un digitālā vide, diezgan lielu daļu sava brīvā laika pavada, lūkojoties viedtālruņu, datoru, planšetdatoru ekrānos, – spēlējot spēles, sērfojot internetā un aktīvi komunicējot sociālajos tīklos. Tāpēc vecākiem būtiski apzināties, ka viens no viņu svarīgākajiem uzdevumiem ir radīt labu piemēru un izdomāt, kā aizpildīt savas atvases ikdienu ar iespējami vērtīgākām nodarbēm, kas veicinās bērna emocionālo un fizisko veselību. Kopīga ģimenes aktīvā atpūta ir viens no labākajiem veidiem, kā to izdarīt. Fiziskās aktivitātes ļauj ne tikai stiprināt bērna imunitāti un veicināt veselīgu attīstību, bet arī palīdz labāk iepazīt apkārtējo pasauli, paplašina bērna interešu loku, kā arī attīsta komunikācijas prasmes un domāšanu. Lai atpūta nāktu par labu gan bērna, gan vecāku veselībai, apkopoti pieci veidi, kā vecākiem brīvo laiku ar bērniem pavadīt aktīvi un veselīgi.
 

5 veidi, kā aktīvi atpūsties ģimenei ar bērniem 

1. Pastaigas

Pastaiga kopā ar bērnu ir pieejamākais atpūtas veids visai ģimenei, kas neko nemaksā. Svaigs gaiss nāk par labu bērna organismam, turklāt mazajam, kurš nav pieradis pie fiziskām aktivitātēm, pastaiga, piemēram, tuvējā parkā, neliksies pārlieku nogurdinoša.

Motivēt bērnu doties pastaigā var dažādi, piemēram, pastāstot, cik daudz skaistu pīļu mitinās parkā esošajā dīķī, un aicinot kopā doties tās pabarot. Tāpat var ieinteresēt bērnu, piedāvājot salasīt kādā pļavā ziedus, lapas, zarus, no kā pēc tam kopīgi varēs izveidot skaistu kompozīciju, ar ko izrotāt mājokli. Var doties pastaigā līdz kādai ūdenstilpnei un piedāvāt bērnam apgūt makšķerēšanas iemaņas. Galvenais ir saprast, ar kādām nodarbēm iespējams visefektīvāk piesaistīt bērna uzmanību, un pieradināt mazo pie aktīvās atpūtas nebūs sarežģīti.

2. Sports

Jautra un aktīva izklaide jebkurā gadalaikā ir sports. Vasarā ar visu ģimeni dodieties veloizbraucienos vai skrituļot, ziemā – slēpot, vizināties ar ragavām vai slidot. Pat ja vecākiem nav tādu iemaņu, šī būs laba izdevība vēl vairāk satuvināties ar savu atvasi un kopā iemācīties ko jaunu, kas var gan mammai un tētim, gan pašam bērnam sagādāt ne mazums jautru mirkļu.

3. Atpūta pie jūras

Ja vasarā bieži pavadi laiku pludmalē vai dodies uz jūru kopā ar bērniem, centies nepieļaut, lai bērnam paliktu garlaicīgi. Tā vietā, lai vienkārši gulšņātu zem saules, kopā ar bērnu uzbūvējiet smilšu pili, sarīkojiet ūdenī sacensības, kurš radīs vislielākās šļakatas, uzspēlējiet volejbolu vai badmintonu. Ir tik daudz iespēju, kā aktīvi pavadīt laiku ūdenī un tā tuvumā.

4. Atrakciju parks

Nedēļas nogales un skolēnu vasaras brīvlaiks ir lieliski piemērots laiks, lai nodotos aktīvām izklaidēm. Apmeklējiet kopā ar visu ģimeni atrakciju parkus vai akvaparku, palēkājiet uz batuta (ievērojot visus drošības nosacījumus), dodieties izjādē ar zirgiem. Bērnam vienatnē tas var nebūt interesanti, taču, redzot vecāku aizrautību, mammas spiedzienus, vizinoties karuselī atrakciju parkā, vai tēta apjukumu, nezinot no kuras puses labāk uzkāpt zirga mugurā, bērnam pavisam noteikti būs jautri.

5. Ekskursija vai muzeja apmeklējums

Aktīvā atpūta ne vienmēr nozīmē lēkāšanu, skriešanu, vingrošanu vai tamlīdzīgas sportiskās aktivitātes. Kā risinājums var būt arī dalība kādā interesantā ekskursijā vai muzeja apmeklējums. Šeit svarīgi, lai bērnam būtu interesants pats pasākums un tā tematika. Piemēram, meitenes labprāt piekritīs apmeklēt kādu leļļu muzeju vai dabas un dzīvnieku izstādi, bet puikām var iepatikties laiks, kas pavadīts, pētot eksponātus kara vai auto muzejā.

"Centra Sporta kvartāla rotaļu laukums"

K.Barona 116a, Rīga, LV-1012

"Centra Sporta kvartāla rotaļu laukums"

Rīgas centra sporta kvartāls ir plaša vieta, kur varēs izkustēties un labi pavadīt laiku gan mazi bērni, gan pusaudži, gan pieaugušie. Tas ir lielākais rotaļu laukums Rīgā – tajā mazos un lielos sportistus gaida gan futbola, gan volejbola laukums, kā arī skeitparks, skriešanas, velobraukšanas un skrituļošanas piekritējiem domāti celiņi. Savukārt, domājot par pašiem mazākajiem, sporta kvartālā ir ierīkotas trošu piramīdas un gan mazāki, gan lielāki rotaļu namiņi, kas lieliski veicinās bērnu fizisko attīstību. Namiņi aprīkoti ar kāpšanas sienām, trosēm, tiltiņiem, slidkalniņiem, tuneļiem un citiem pārdomātiem un radošiem elementiem, kas raisīs bērnā fantāziju un idejas, piemēram, spēlējot lomu spēles ar vienaudžiem. Sporta kvartālā ir stingri drošības noteikumi, tiek veikta videonovērošana – pamanot kādu, kas, piemēram, nav uzvilcis aizsargķiveri, braucot ar skrituļslidām vai skeitborda dēli, skaļrunī atskanēs brīdinājums. Centra sporta kvartāls ir vieta, kur laiks paies nemanot kā maziem, tā lieliem.

"Cosmos ilūziju muzejs"

Doma laukums 1, Rīga, LV-1050, 22423588

Ilūziju muzejs "Cosmos"

"Cosmos" ir unikāls un interaktīvs muzejs Rīgā, kur katrs var gūt jaunus iespaidus un aizraujoši pavadīt savu brīvo laiku. Un, protams, šī ir vieta, kur top interesantas, pārsteidzošas un neparastas "kosmiskas" fotogrāfijas. Muzeja apmeklējums raisīs izbrīnu un sajūsmu ne tikai bērnos, bet arī viņu vecākos un vecvecākos. "Cosmos" piedāvā apskatīt vairāk nekā 30 dažādas ekspozīcijas, tai skaitā pārsteigumiem bagātas optiskās ilūzijas istabas, zvaigžņoto un noslēpumaino kosmosa istabu, kas ir vienīgā šāda veida izklaide Latvijā, kā arī svešzemju labirintu un daudzus citus brīnumainās ilūziju pasaules elementus.

"Jūrasdzeņi", SIA

Tūja, Jūras 10, Liepupes p., Salacgrīvas n., LV-4022, 26550574

Kempings "Jūrasdzeņi"

Kas var būt jaukāks par mierīgu ģimenes kopā būšanu jūras tuvumā, baudot aktivitātes svaigā gaisā, kurot ugunskuru un mielojoties ar tajā gatavotu šašliku, un, protams, nododoties ūdens priekiem? Kempings "Jūrasdzeņi" Tūjā ar tā skaisto apkārtni ir ideāla vieta ikvienam dabas draugam, īpaši ģimenēm ar bērniem. Šeit atpūtniekiem tiek nodrošināta plaša teritorija ar teltīm paredzētiem laukumiem, kas atrodas uz krasta līnijas, nakšņošanas iespējas dažāda lieluma komfortablos un mājīgos apartamentos, kā arī speciāli aprīkots treileru laukums ar visām ērtībām. Tāpat kempinga teritorijā atpūtniekiem pieejams grilbārs "Jūras Bite", kur izbaudīt brīnumgardas maltītes, atvēsinošus dzērienus un gūt pozitīvisma lādiņu. "Jūrasdzeņos" ir viss nepieciešamais kvalitatīvai atpūtai – labierīcības, āra virtuves, bērnu rotaļu laukums un volejbola laukums, uguns kuršanai paredzētas vietas un, galvenais – lauku miers, kā tik ļoti pietrūkst, dzīvojot pilsētā. Pēc atpūtas kempingā "Jūrasdzeņi" ikviens gribēs atgriezties šeit atkal un atkal.

"Laumas", SIA, Dabas un atpūtas parks

"Laumas", Īves p., Talsu n., LV-3261, 29477731

Atpūtas parks "Laumas"

Bišu, meža, augu un putnu izziņas takas, ko piedāvā atpūtas parks "Laumas", ir labs veids, kā aktīvi atpūsties un vienlaikus uzzināt ko jaunu. "Laumas" parks atrodas Talsu novadā Īves pagastā un papildus dabas takām piedāvā brīnišķīgas laika pavadīšanas iespējas gan bērniem, gan viņu vecākiem, gan arīdzan bērnudārza, skolēnu grupām, kā arī nometņu organizēšanai. Parkā pieejams disku golfs, kas ir pirmais šāda veida parks Latvijā, kā arī sporta taka ar šķēršļu joslām un sporta laukums, kurā var rīkot dažādas sacensības, sporta spēles un citas aktivitātes, pēc kurām turpat, labi iekārtotā piknika vietā, varēs sasildīties pie ugunskura. Atpūtas parks "Laumas" dāvā arī naktsmītņu iespējas tiem, kas vēlās turpināt jautrās un sportiskās aktivitātes arī nākamajā dienā. Pārnakšņot var gan omulīgā viesu namā, kurā ir 12 istabiņas, gan komfortablos kempinga namiņos vai līdzpaņemtā teltī.

"Līvu akvaparks"

Viestura 24, Jūrmala, LV-2010, 67755636

Līvu akvaparks

Līvu akvaparks ir populāra vieta ūdens aktivitātēm, kas it īpaši iet pie sirds tā mazajiem apmeklētājiem. Līvu akvaparku iecienījuši ne tikai Latvijas iedzīvotāji no dažādām pilsētām, šeit bieži iegriežas arī tūristi no ārvalstīm – Krievijas, Lietuvas, Igaunijas un citām. Līvu akvaparkā ūdens priekus var baudīt uz vairāk nekā 20 slīdnēm, kas piemērotas dažādām vecumu grupām. Tāpat akvaparkā ir virkne atšķirīga lieluma un dziļuma baseinu gan iekštelpās, gan ārā, kā arī daudzveidīgas un aizraujošas atrakcijas bērniem. Savukārt pieaugušie var relaksēties SPA kompleksā, kurā ietvertas vairākas pirtis, saunas ar auksto baseinu, sāls istaba, masāžas un burbuļvannas. Akvaparkā pieejams arī bārs, kurā var nobaudīt gardus un atspirdzinošus kokteiļus gan mazie, gan lielie, kā arī kafejnīcas.

"Rāmkalni", SIA

Krustiņi, "Vītiņkalni", Inčukalna n., LV-2141, 29100280

"Rāmkalni"

Ģimenēm, kas labprāt kopīgo atpūtu pavada aktīvi, patiks izklaides iespējas, ko piedāvā "Rāmkalni" Inčukalna pagastā. "Rāmkalnos" apmeklētājus gaida garākā rodeļu trase Baltijā. Tās garums sasniedz 400 metrus, un tai ir septiņas virāžas, kas iet cauri mežam un pļavai līdz pat upei. Kamaniņās ir divas vietas, tāpēc arī paši mazākie varēs justies droši, nobraucot pa rodeļu trasi kopā ar kādu no vecākiem. Atpūtas parks "Rāmkalni" piedāvā arī tādu aktīvo atpūtu kā izbraucienus ar kanoe vai kajaku pa Gauju, kā arī velobraucienus un pārgājienus pa "Rāmkalnu" skaisto apkārtni. Bērniem noteikti patiks "Bērnu autoskola", kas ir lielisks un jautrs veids, kā iemācīt mazajiem ceļu satiksmes drošības noteikumus. Tāpat parkā pieejamas tādas atrakcijas kā "Vasaras kameršļūkšana", "Jautrās gumijas", "Lidojošais krēsls" un "Trakais rotors" – jau paši atrakciju nosaukumi liek domāt, ka parkā pavadītais laiks visai ģimenei sniegs pozitīvisma devu un jautras atmiņas uz ilgu laiku. Pēc daudzajām aktivitātēm visa ģimene varēs palutināt tukšos vēderus mājīgā bistro.

"Rīgas meži", SIA, Daļa "Mežaparks"

Ostas prospekts 11, Rīga, LV-1034, 67105299

Kultūras un atpūtas parks "Mežaparks"

Mežaparks ir viena no iecienītākajām un ģimenēm draudzīgākajām vietām atpūtai pie dabas Rīgā, kas tiek dēvēta par Rīgas zaļo sirdi. Šeit sev piemērotas atpūtas un izklaides iespējas atradīs ikviens – gan mierīgu pastaigu, gan aktīva dzīvesveida cienītāji. Mežaparka apkārtne ir labi kopta, pastaigas šādā vidē būs veselīgas un, pateicoties meža burvīgajai gaisotnei, uzlādēs ar pozitīvu enerģiju. Šeit ģimenes ar bērniem var labi pavadīt laiku bērnu rotaļu pilsētiņā, uz kuru dodas ne tikai parka teritorijas tuvumā dzīvojošie, bet arī iedzīvotāji no tālākiem Rīgas rajoniem. Viena no apmeklētākajām atpūtas vietām Mežaparkā ir piedzīvojumu parks "Mežakaķis", kas ir lieliska vieta, kur izkustēties, kāpelējot pa kokos uzstādītām šķēršļu trasēm, kas piemērotas gan pašiem mazākajiem apmeklētājiem, gan viņu vecākiem. Mežaparku ir iemīļojuši arī skrituļslidotāji, velobraucēji, nūjotāji, skrējēji, minigolfa un citi sportisko aktivitāšu cienītāji. Savukārt tie, kam patīk uzņemt dažādas oriģinālas un neparastas fotogrāfijas vai vienkārši pamielot acis ar mākslu, kopš 2014. gada ik vasaru var aplūkot uz asfalta zīmētus trīsdimensionālus zīmējumus. Vēl viena iecienīta Mežaparka atpūtas vieta vasarā ir Ķīšezera pludmale, kur var gan izpeldēties, gan doties izbraucienā ar laivu, gan arīdzan sarīkot lielisku pikniku ezera krastā.

"Tarzāns", Siguldas piedzīvojumu parks

Peldu 1, Sigulda, Siguldas n., LV-2150, 27001187

Piedzīvojumu parks "Tarzāns"

Piedzīvojumu parkā "Tarzāns", kas atrodas Siguldā, apmeklētājiem pieejamas bagātīgas izklaides iespējas – gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan arī kopīgai ģimenes atpūtai. Piedzīvojumu parkā var doties uz "Šķēršļu Parku" un izmēģināt 10 šķēršļu trases, kas uzstādītas kokos 20 metru augstumā virs zemes. Trases ir pielāgotas dažāda vecuma apmeklētājiem, arī pašiem mazākajiem. Turklāt tās šķērsošanas laikā var izbaudīt burvīgus dabas skatus, jo parks atrodas pašā Gaujas ielejas nogāzē. Palutināt acis ar skaisto Gaujas ielejas ainavu no augstuma var arī Krēslu pacēlājā. Batuti, bērnu safari, rodeļu trase, kameršļūkšana, dažādas piepūšamās atrakcijas, elektrokartingi, milzīgas šūpoles un daudzas citas atrakcijas padarīs ģimenes atpūtu neaizmirstamu. Piedzīvojumu parkā pēc aktīvi pavadītas dienas pieejama arī kafejnīca, kurā ieturēt gardu maltīti.

"TOP parks", SIA, Ģimenes atrakciju parks

Jūrmalas gatve 78d, Rīga, LV-1029, 22309808

"Pik Nik Parks"

Jūrmalas gatvē Rīgā atrodas īpaši ģimenēm piemērots atrakciju parks "Pik Nik", kas ir vienīgais šāda koncepta parks Latvijā. Nekur citur neatradīsies tāda vieta, kur varētu sarīkot pikniku kokā (!) – divu metru augstumā virs zemes. Pikniks kokā jeb "Treehouse" radīts tā, lai tajā būtu pietiekami daudz vietas arī lielākām grupām – līdz pat 25 cilvēkiem – un lai piknika laikā nekā netrūktu. Namiņš kokā ir aprīkots ar elektrību, grila vietu ar visiem nepieciešamajiem piederumiem, kā arī galdiņiem un krēsliem. Pikniks kokā īpaši patiks mazajiem – tā ir laba ideja dzimšanas dienas vai vārda dienas ballītēm un satuvinošiem ģimenes pasākumiem brīvā dabā. Parkā tiek piedāvātas arī citas iespējas jautru ballīšu vai pikniku organizēšanai, piemēram, "Lielā rūķu telts" vai "Zvejnieku telts". Tāpat parkā ierīkots savs zoodārzs un ir pieejamas visdažādākās atrakcijas, tādas kā rāpšanās pa sienu, velokartingi, karuseļi, slidkalniņi, ūdens atrakcijas, šautriņas, galda teniss. Šīs un vēl virkne dažādu jautru atrakciju iepriecinās kā mazos atpūtniekus, sākot no viena gada vecuma, tā arī viņu vecākus.

Latvijas Dabas muzejs

K.Barona 4, Rīga, LV-1050, 67356023

Latvijas Dabas muzejs

Latvijas Dabas muzejs Rīgas centrā ir izglītojoša, bet reizē aizraujoša vieta, kur tiek glabātas Latvijas dabas un materiālās kultūras vērtības. Dabas muzeja sauklis – daba pilsētas sirdī. Muzejā apskatei tiek piedāvātas visdažādākās augu un dzīvnieku valstības ekspozīcijas, piemēram, jūras iemītnieki, Latvijas putni, Latvijas un pasaules zīdītāji, botāniskie elementi, kukaiņu pasaule Tāpat apmeklētāji var izzināt Zemi, Sauli, uzzināt par dzīvības rašanās pirmsākumiem un tās attīstību uz mūsu planētas, Latvijas dabas attīstību pēc ledus laikmeta, iepazīties ar ekoloģiju. Latvijas Dabas muzejs ir ne tikai vieta, kur vienkārši pavadīt savu brīvo laiku, bet arī iegūt jaunas zināšanas, kas īpaši noderīgi būs bērnudārza un skolas vecuma bērniem, veicinot atbildības sajūtu pret apkārtējo vidi un izpratni par planētas attīstību dažādos laika posmos.