Kur pirkt elektroenerģiju?
Kā ietaupīt naudu un samazināt rēķinus par elektroenerģiju – jautājums, kas nekad nezaudē savu aktualitāti. Taču šobrīd sakarā ar Krievijas un Ukrainas kara iespaidā krasi pieaugošajām cenām maksimāli ietaupīt kļuvis īpaši būtiski. Ir jāiemācās dzīvot taupīgi, lai iespējami mazāk izjustu inflācijas spiedienu uz mūsu maciņiem. Un viens no soļiem, ar ko var sākt, ir elektroenerģijas patēriņa samazināšana. Kā to izdarīt? Sniedzam pavisam vienkāršas idejas, ko īstenot būs pa spēkam ikvienam.
7 padomi, kā samazināt elektrības patēriņu, neupurējot savu komfortu
1. Izmanto energoefektīvās spuldzes
Foto: Freepik.com/ teksomolika
Kvēlspuldzes patērē aptuveni trīs reizes vairāk elektroenerģijas nekā energoefektīvās spuldzes. Jā, enerģiju taupošās spuldzes izmaksā krietni vairāk nekā kvēlspuldzes, taču arī to kalpošanas laiks ir atbilstošs un ilgtermiņā šādas spuldzes ir krietni izdevīgākas, turklāt tas ir arī draudzīgāks risinājums videi.
2. Neatstāj elektroierīces pieslēgtas pie strāvas, kad tās neizmanto
Dīkstāves režīms televizoram, datoram, mūzikas centram, mikroviļņu krāsnij, veļasmašīnai, WiFi modemam, spēļu konsolei u. tml. – tas ir ērti, taču nav taupīgi. Lai arī izslēgtu, bet pie strāvas pieslēgtu iekārtu elektroenerģijas patēriņš ir pavisam minimāls, gada laikā tas var sasniegt vidēji 200 un pat vairāk kilovatstundas (jo vairāk elektroiekārtu mājās, jo iespaidīgāks patēriņš). Tāpēc ierīces, kuras netiek pastāvīgi lietotas, ieteicams atslēgt no strāvas. Ērtības labad izmanto elektrības pagarinātājus/ sadalītājus ar papildu slēdzi – tā varēsi izslēgt un pēc tam ieslēgt vairākas ierīces vienlaikus.
3. Neturi uzlādes ierīces pieslēgtas rozetei
Foto: Freepik.com/ user3802032
Tiesa, ir ļoti ērti, kad telefona, portatīvā datora vai planšetdatora lādētājs paliek pieslēgts rozetei – tā tas nepazudīs un vienmēr būs gatavs darbam. Taču pat bez pieslēgta telefona uzlādes ierīce turpina bezjēdzīgi patērēt elektrību. Labāk blakus rozetei ierīko lādētājam paredzētu stiprinājumu – tas būs gan ērti, gan ekonomiski.
4. Atjauno sadzīves tehniku
Morāli novecojuši gaismekļi un sadzīves tehnika, lai arī vēl joprojām, iespējams, strādā nevainojami, tomēr patērē līdz pat 50% vairāk elektroenerģijas nekā mūsdienu elektroiekārtas. Tāpēc ir vērts ieguldīt sadzīves tehnikas nomaiņā, lai ilgtermiņā par elektrību maksātu mazāk. Iegādājoties jaunu elektrotehniku, pievērs uzmanību augstākas energoefektivitātes klases iekārtām.
5. Izmanto sadzīves tehniku prātīgi!
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com
Nenovieto ledusskapi blakus plītij vai apkures radiatoriem – gaisa temperatūrai paaugstinoties, ledusskapja elektrības patēriņš ievērojami pieaug, jo, lai atdzesētu tajā esošos produktus, tam jāstrādā ar lielāku jaudu. Arī nepietiekama gaisa cirkulācija var palielināt elektrības patēriņu, tāpēc ievēro ražotāja rekomendācijas un nenovieto ledusskapi tieši pie sienas.
Tāpat elektrību var ietaupīt, racionāli izmantojot tādas iekārtas kā veļasmašīnu un elektrisko tējkannu. Piemēram, tējkannā vienā reizē vāri tik daudz ūdens, cik paredzēts izlietot. Jo vairāk ūdens būs tējkannā, jo vairāk elektrības tiks patērēts, to vārot. Vēl – regulāri tīri tējkannu no kaļķakmens, jo arī tas veicina elektrības patēriņa pieaugumu. Kaļķakmens samazina tējkannas spirāles siltumvadītspēju, kā rezultātā ūdens uzsildās lēnāk un tējkanna darbojas ilgāk.
Savukārt, izmantojot veļasmašīnu, vajadzētu rūpīgi apsvērt nepieciešamību mazgāt veļu augstākā temperatūrā, jo, sildot ūdeni, veļasmašīna patērē visvairāk elektroenerģijas. Tāpat nebūtu prātīgi darbināt pustukšu veļasmašīnu – labāk pagaidi, kamēr veļa sakrājusies pietiekami, lai varētu to izmazgāt vienā reizē. Vienlaikus pārliecinies, ka veļasmašīnā neievieto par daudz veļas – tas negatīvi atsauksies ne vien uz elektrības patēriņu, bet arī uz pašas iekārtas darbību. Arī piemērota mazgāšanas režīma izvēle var palīdzēt samazināt elektrības patēriņu.
Mājokļa uzkopšanas darbos arī ir iespējams taupīt elektrību. Vai esi pamanījis, ka jo pilnāks putekļu sūcēja maisiņš, jo vājāka putekļsūcēja uzsūktspēja? Attiecīgi paaugstinās arī putekļu sūcēja motora jauda un elektrības patēriņš. Tāpēc regulāri iztukšo putekļu maisiņu.
Rūpīgi iepazīsties ar sadzīves tehnikas ražotāju rekomendācijām – nereti lietošanas instrukcijās ir iekļauta informācija arī par to, kā ekspluatēt iekārtu, lai izvairītos no pārlieku liela enerģijas patēriņa.
6. Seko līdzi elektrības biržas cenām
Ja maksā par elektrību pēc dinamiskā tarifa, kas atkarīgs no elektrības cenas Nord Pool biržā, prātīgi būtu pielāgot savus paradumus, intensīvāk izmantojot sadzīves tehniku laikā, kad elektrības cena biržā ir zemāka. Visbiežāk tas ir vakara/nakts stundās, kad pēc elektrības ir viszemākais pieprasījums. Biržas cenām vari sekot Nord pool mājaslapā.
7. Izvēlies izdevīgāko elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu
Foto: Freepik.com/ jannoon028
Mūsdienās elektroenerģijas piegādes pakalpojumus piedāvā virkne komersantu, kas elektroenerģijas patērētājiem paver plašas iespējas izvēlēties atbilstošāko piedāvājumu. Lai vieglāk būtu pieņemt lēmumu par labu kādam no elektroenerģijas tirgotājiem, izmanto tiešsaistē pieejamos elektrības tarifu kalkulatorus, piemēram, www.elektroenergija.lv vai www.energija24.lv.
Piedāvājam sarakstu ar šobrīd aktīvajiem Latvijas komersantiem, kas piedāvā elektrības pakalpojumus, – rūpīgi iepazīsties ar katru no tiem un izvēlies sev izdevīgāko elektroenerģijas piedāvājumu.
AJ Power, SIA
SIA „AJ Power” ir Latvijā lielākā privātā enerģētikas uzņēmumu grupa, kas vienuviet apvieno plašāko un mūsdienīgāko pakalpojumu portfeli ar pieredzes bagātākajiem enerģētikas ekspertiem. Uzņēmuma piedāvājumā ir elektroenerģija gan mājsaimniecībām, gan biznesam. „AJ Power” piedāvā mājsaimniecību vajadzībām, vēlmēm un izmaksām atbilstošākos risinājumus ar iespējami labākajiem nosacījumiem. Klienti var izvēlēties kādu no trim tarifu plāniem – „Stabilais” ar fiksētu mēneša maksu, „AJ Power birža” ar mainōgu mēneša maksu atkarībā no biržas cenām un „Dzintariņš Senioriem 60+”. Lai klientiem palīdzētu palielinā savu neatkarību no augstajām elektroenerģijas cenām, uzņēmums veic arī saules paneļu uzstādīšanu.
Alexela, SIA
„Alexela” (iepriekš Latvijā zināma kā „220 Enerģija”), ir neatkarīgs enerģētikas uzņēmums, viens no lielākajiem enerģijas uzņēmumiem Igaunijā, kas piedāvā elektrību, gāzi un degvielu. Uzņēmums nodrošina pakalpojumus gan privātiem, gan biznesa klientiem. Latvijas patērētājiem „Alexela” piedāvā elektrību un sadarbībā ar partneri „Virši A” arī balonu gāzi. Uzņēmums piedāvā gan fiksētu elektroenerģijas tarifu, gan biržas tarifu. Galvenais uzsvars „Alexela” piedāvājumā ir izdevīgākās elektrības cenas piesaiste „NordPoolSpot” elektroenerģijas biržas cenai, kas vēsturiski ilgtermiņā ir bijusi lētāka par fiksētu cenu. Tāpat „Alexela” piedāvā izdevīgus nosacījumus mājsaimniecībām, kas uzstādījušas mikroģeneratorus un ražo elektroenerģiju savām vajadzībām, izmantojot saules baterijas vai vēja ģeneratorus.
Latvenergo, AS
AS "Latvenergo" koncerns ir viens no Baltijas lielākajiem enerģijas tirgotājiem, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī dabasgāzes tirdzniecību. Savukārt elektroenerģijas piegādi līdz katram klientam nodrošina AS „Sadales tīkls”. Elektroenerģijas produkti tiek tirgoti ar zīmolu „Elektrum”, nodrošinot piedāvājumu gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem. Elektroenerģijas produktu klāstā mājsaimniecībām ir pieci tarifi – „Elektrum Ekonomiskais”, „Elektrum Izdevīgais”, „Elektrum Dinamiskais”, „Elektrum Universālais” un „Elektrum Stabilais”. Klientiem tiek nodrošināta viegla elektroenerģijas patēriņa kontrole un pašapkalpošanās elektrum.lv un mobilajā lietotnē.
Elenger, SIA
"Elenger", kas Igaunijā zināms kā uzņēmums „Eesti Gaas”, ir viena no lielākajām privātajām enerģētikas grupām Baltijas jūras austrumu reģionā, kas darbību uzsāka 1865. gadā. Baltijas elektroenerģijas tirgū „Elenger” darbojas kopš 2013. gada, tāpāt uzņēmums nodrošina savus pakalpojumus Somijā un Polijā. Uzņēmuma pamatprodukts ir dabasgāze, taču tas pārdod arī elektroenerģiju un ražo saules enerģiju, kā arī būvē un apkalpo centralizētās siltumapgādes un gāzes cauruļvadus un dažādus enerģētikas infrastruktūras objektus. Aprēķinot elektrības cenas, uzņēmums ņem vērā savu klientu vajadzības, kā arī patērētās enerģijas daudzumu. Klienti var izvēlēties pirkt elektroenerģiju pēc biržas vai fiksētas cenas principa. Klienti var izvēlēties arī zaļo enerģiju, iegādājoties elektroenerģiju tikai no atjaunojamiem enerģijas avotiem.
Enefit, SIA
SIA „Enefit” dibināts 2006. gadā un ir viens no lielākajiem elektroenerģijas tirgotājiem Latvijā. „Enefit” mātes uzņēmums ir AS „Eesti Energia” – lielākais vēja enerģijas ražotājs Baltijā. Papildus plašam elektroenerģijas iegādes produktu klāstam SIA „Enefit” piedāvā arī energorisinājumus, dabasgāzi un atbalsta instrumentus energoefektivitātes paaugstināšanai, kā arī saules paneļu uzstādīšanu un finansēšanu. „Enefit” ir pārstāvēts Igaunijā, Lietuvā, Polijā un Somijā. „Enefit” mājsaimniecībām piedāvā trīs elektrības tarifu plānus – „Fiksētais” ar līgumu uz 24 mēnešiem, „Energoneatkarība” ar līgumu uz 72 mēnešiem un „Dinamiskais” ar beztermiņa līgumu. Uzņēmums piedāvā arī „Zaļo elektrību” – 100% no atjaunīgajiem resursiem ražotu enerģiju.
Tet, SIA
„Tet” apvieno tehnoloģijas un izklaidi. Papildus interneta un televīzijas pakalpojumiem „Tet” piedāvājumā ir arī elektrības pakalpojums ar diviem tarifu plāniem – „Tet Stabilais” ar iespēju fiksēt un garantēt sev cenu uz termiņu līdz pat četriem gadiem un „Tet Dinamiskais” ar mēneša maksu, balstoties uz patērētajām kWh konkrētajā mēnesī un beztermiņa līgumu. Izvēloties „Tet” pakalpojumus, nav jāmaksā abonēšanas maksa.