Īpašais PVN režīms mazajiem uzņēmumiem – kas jāzina?

Raksts publicēts 2025. gada 3. jūlijā 17:15
Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Īpašais PVN režīms mazajiem uzņēmumiem, kas ir spēkā no šī gada 1. jūlijā, ir iespēja tiem uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem, kuru apgrozījums Latvijā nepārsniedz 50 000 eiro gadā, saņemt pakalpojumus no ES vai trešo valstu nodokļu maksātājiem.

Mūsdienās sociālo tīklu reklāmas, Spotify abonements vai naktsmītnes rezervācija tādās starptautiskās platformās kā Booking.com vai Airbnb ir ikdienas sastāvdaļa teju jebkuram uzņēmējam. Tomēr daudzi nav informēti par to, ka, iegādājoties šādus pakalpojumus no ārvalstu uzņēmumiem, rodas pienākums reģistrēties pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā. Iespējams, tas sākotnēji šķiet pārspīlēti – kādēļ pašnodarbinātajam vai mazam uzņēmumam, kurš nopērk, piemēram, Facebook reklāmu par pāris eiro, būtu jākļūst par PVN maksātāju, ja viņa gada apgrozījums nesasniedz 50 tūkstošus eiro? Taču jāatceras, ka likums ir vienāds visiem, neatkarīgi no uzņēmuma lieluma, un likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības. Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu, uzņēmējam vai pašnodarbinātajai personai ir pienākums reģistrēties kā PVN maksātājam gadījumos, kad kalendārā gada laikā apgrozījums pārsniedz 50 000 EUR, ja preču iegādes ES teritorijā vērtība bez PVN kārtējā kalendārā gadā pārsniedz 10 000 euro, kā arī ja uzņēmums saņem pakalpojumus no ES vai trešo valstu nodokļa maksātājiem.

Kas ir īpašais PVN režīms mazajiem uzņēmumiem?

 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Īpašais PVN režīms mazajiem uzņēmumiem, kas ir spēkā no šī gada 1. jūlijā, ir iespēja tiem uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem, kuru apgrozījums Latvijā nepārsniedz 50 000 eiro gadā, saņemt pakalpojumus no ES vai trešo valstu nodokļu maksātājiem. Šajā režīmā uzņēmējam nav jākļūst par pilntiesīgu PVN maksātāju, bet PVN būs jāmaksā tikai par noteiktiem darījumiem ar ES vai trešo valstu partneriem, piemēram, par iegādātiem pakalpojumiem vai precēm. Šī kārtība ir brīvprātīga, un, reģistrējoties īpašajā režīmā, uzņēmumam nebūs jāsagatavo PVN deklarācijas par katru taksācijas periodu, bet tikai jāiesniedz paziņojums par PVN samaksu. Svarīgi – šajā kārtībā nav tiesību uz priekšnodokļa atskaitīšanu un PVN numuru nevarēs izmantot citiem darījumiem, kas nav paredzēti šajā režīmā. Ja uzņēmums atbilst kritērijiem, pieteikumu var iesniegt VID EDS sistēmā. Šis režīms īpaši atvieglos PVN administrēšanu tiem, kas izmanto ārvalstu interneta platformas savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai, piemēram, tiem, kas izīrē sev piederošo īpašumu starptautiskajās tūrisma vietnēs.

Iespēja nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā, iegādājoties preces no ES valstīm

 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Mazie uzņēmēji un pašnodarbinātie, kuru apgrozījums nepārsniedz 50 000 eiro gadā, varēs pirms preču iegādes no ES valstīm izvēlēties reģistrēties īpašajā PVN režīmā, nevis vispārīgajā PVN maksātāju reģistrā. Ja, piemēram, Vācijā tiek iegādāts auto par 11 000 eiro, uzņēmējam būs jāmaksā PVN no šīs preces vērtības, bet nebūs jākļūst par pilntiesīgu PVN maksātāju un jāsagatavo PVN deklarācijas katru mēnesi. Agrāk ikvienam nodokļu maksātājam, kurš kalendāra gada laikā iegādājās preces ES virs 10 000 EUR, bija obligāti jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā, tādēļ jaunā sistēma būtiski atvieglos nodokļu administrēšanu mazajiem uzņēmumiem. Turklāt arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji var izmantot šo īpašo PVN kārtību, nezaudējot MUN statusu.

Ja jums ir jautājumi par jauno īpašo PVN režīmu mazajiem uzņēmumiem, piesakieties uz konsultāciju pie pieredzējušiem grāmatvežiem!

Filters