Kā uzglabāt malku, lai tā labi kalpotu ziemā?  

Raksts publicēts 2025. gada 8. jūlijā 07:46
Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Lai ziemā iekštelpās būtu silti un mājīgi, nepietiek tikai ar malkas sakraušanu šķūnīti! Malka ir jāuzglabā pareizi, lai tā labi kalpotu ziemā, tāpēc jānovērtē, vai malkas strēķītis būs efektīvs kurināmais un spēs efektīvi sildīt ikvienu mājas telpu. 

Skaisti sakrauts malkas strēķītis vienmēr atstāj labi padarīta darba sajūtu un prieku par to, ka ziemā varēsi sildīties pie iekurtā kamīna. Savukārt virtuvē smaržo tikko pagatavotā biešu zupa, kas vārīta uz vectēva mūrētās plīts. Zupa garšo sevišķi gardi pēc smagi padarīta darba, jo malkas sakraušana prasa daudz spēka un rūpības. 

Tomēr, lai ziemā iekštelpās būtu silti un mājīgi, nepietiek tikai ar malkas sakraušanu šķūnīti! Malka ir jāuzglabā pareizi, lai tā labi kalpotu ziemā, tāpēc lūkosim, vai tavs malkas strēķītis būs efektīvs kurināmais un spēs efektīvi sildīt ikvienu mājas telpu. 

Kāpēc malka jāuzglabā pareizi? 

Latvijā malka joprojām tiek uzskatīta par lētāko siltumenerģijas avotu. Papildus jānorāda, ka malka būs arī drošākais kurināmais, jo gadījumā, ja būs elektropadeves traucējumi, elektriskie siltumenerģijas avoti (arī tad, ja būs centralizētā malkas apkure) nedarbosies. Šādās situācijās ikviens priecāsies par saglabātu vai mājas celtniecības laikā papildus ierīkotu kamīnu vai krāsniņu. 

 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Malka ir efektīvs kurināmais, ja tā ir kārtīgi izžuvusi, jo mitra malka nesildīs tik labi kā sausa. Dažviet avotos pat ir minēts, ka, kurinot ar mitru malku, tā būs nepieciešama divas reizes vairāk nekā sausa malka. Ņemot vērā malkas izmaksas un darbu, lai to “nogādātu” malkas šķūnītī, kurināšana ar mitru malku tomēr būtu izšķērdība.  

Neskaitot enerģijas zudumus, mitra malka arī ietekmē apkures ierīču darbību, piemēram, tiek piesārņoti dūmvadi un tie jātīra biežāk. Ar sausu malku siltumatdeve būs lielāka un apkures ierīces pateicīgākas.  

Kur un kā pareizi uzglabāt malku? 

Protams, ideālākā vieta būtu malkas šķūnītis, netālu no mājas. Svarīgi, lai malka ir pasargāta no laikapstākļu ietekmes un tai klāt netiek mitrums. Ja malkas strēķīši atrodas pie pašas mājas, iesakām starp malku un māju tomēr atstāt brīvu vietu (vismaz 30cm attālumā no sienām). Tas palīdzēs gan labāk nodrošināt ventilāciju un malka labāk izžūs, gan arī tiek uzskatīts, ka kukaiņi, kas mīt malkā, nepāries uz māju.  

Kraujot malkas grēdu, nevajag to veidot blīvu. Tai jābūt ar atstarpēm, lai gaiss varētu cirkulēt. Tāpat arī starp malkas strēķiem jābūt atstarpēm – atstarpēs var vienkārši samest malku, bet ne blīvi to salikt – arī šādi malka labi ventilēsies.  

Ja nav iespējas malku sakraut šķūnītī vai nojumē, ieteicams to nosegt, lai pasargātu no mitruma. To var izdarīt ar plēvi vai cita veida segumu, tomēr plēve jāpārvelk tā, lai tiktu nodrošināta pietiekama ventilācija. Ja tiks pārklāta visa malka, veidosies mitrums un pelējums.  

 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Malkas grēdas nevajadzētu veidot uz zemes. Arī tad, ja malkas šķūnītim nav grīdas, pagales var likt uz dēļiem vai cita veida materiāla. Ja šādas iespējas nav, tad malkas strēķīša platumā var notikt horizontāli pagales un uz tām krāmē atlikušo malku. Tādējādi malka arī no apakšas ventilēsies, savukārt horizontāli noliktās pagales vēlāk, kad strēķis būs izkurināts, varēs pakrāmēt maliņā un izžāvēt atsevišķi.  

Protams, malkas krāvumam ir jābūt stabilam, grēda nevar veidot “vēderu”, jo tas ir signāls, ka ļoti iespējams viss darbs būs bijis velts un malkas grēda sagrūs. Tāpat malkas krāvumam ir jābūt parocīgam – nav nekādas jēgas to uzkrāmēt augstu, ja pēc tam malkas paņemšana sagādā problēmas un ir jāmeklē, kur pakāpties, lai pie malkas vispār tiktu klāt.  

 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Ko vēl ņemt vērā, lai ziemā būtu silti? 

Regulāra dūmvadu un skursteņu tīrīšana ne tikai gādās par to, lai ziemā būtu silti, bet arī gādās par mājokļa drošību, samazinot ugunsgrēku risku. Sertificēts skursteņslauķis pārbaudīs gan skursteņa stāvokli, gan veiks tā mehānisku tīrīšanu. Par to, cik bieži jāveic skursteņa tīrīšana un kādas sekas var būt, to neveicot, lasi rakstā “Sertificēti skursteņslauķi: kur tos meklēt?". 

Labi izžuvusi malka var atrasties arī iekštelpas, netālu no krāsns vai kamīna. Tikai atceries par drošu malkas uzglabāšanu iekštelpās – neliec pārāk tuvu krāsnij, lai kāda nejauša dzirkstele neizraisa uguns nelaimi. Arvien vairāk internetā vai žurnālos varam redzēt gaumīgus un skaistus malkas uzglabāšanas risinājumus iekštelpās. Iedvesmojies arī tu un uzglabā malku ne tikai praktiski, bet arī skaisti!  

Filters