Muzeji, kas palīdzēs labāk iepazīt Latviju

Daļā sabiedrības, īpaši jauniešu vidū, valda uzskats, ka muzeji ir garlaicīgi, un tā ir veltīga naudas un laika izšķiešana. Taču, apmeklējot muzejus – gan vēstures, gan mūsdienu mākslas – iespējams gūt patiesi nenovērtējamu pieredzi, pilnveidot gan savu personību, gan garīgo pasauli. Ne velti muzeju apmeklējumi ir iekļauti arī skolas programmās – tie ļauj bērniem un jauniešiem ne tikai labāk apgūt mācību vielu, bet arī paplašināt savu redzesloku, gūt jaunas zināšanas, iespaidus, attīstīt vizuālo uztveri un iztēli, kā arī palīdz veidot nacionālās identitātes apziņu un kopumā paaugstināt kultūras attīstības līmeni. 

5 iemesli, kāpēc vērts apmeklēt muzejus

Attīsta fantāziju

Muzeju apmeklēšana ir viens no veidiem, kā attīstīt savu fantāziju. Aplūkojot dažādus antīkus eksponātus, tu vari domās "pārcelties" pagātnē un mēģināt identificēt sevi ar šo laika posmu. Tāpat, apskatot mākslinieku gleznas, skulptūras, nereti muzeju apmeklētāji cenšas izprast šo mākslas objektu autoru jūtas un domas, kā arī ideju, kas pamudināja viņus radīt konkrēto mākslas darbu – tas ir lielisks iztēles treniņš.

Iespēja uzzināt ko jaunu un labāk uztvert skolā mācīto

Vai gan ir kāda labāka un aizraujošāka vieta, kur apgūt jaunas zināšanas, nekā muzeji? Viens no galvenajiem muzeju uzdevumiem ir izglītot un ieinteresēt tā apmeklētājus. Arī skolu programmās muzeju apmeklēšana ir neatņemama izglītības procesa sastāvdaļa, kas ļauj jauniešiem nostiprināt stundās iegūtās zināšanas un izprast mācītā jēgu un nozīmi. Turklāt, ja skolēnam ir grūtības atcerēties, piemēram, vēstures stundās pasniegto vai grāmatās lasīto informāciju, tad atbilstoša muzeja apmeklējums var kļūt par labu risinājumu, jo ar vizuālās uztveres palīdzību bieži vien iespējams daudz labāk izprast un pēc tam atsaukt atmiņā kādus svarīgus vēsturiskus faktus. 

Iedvesmo

Ja kādreiz esi nomākts un jūti, ka esi zaudējis radošo iedvesmu, tad muzejs ir īstā vieta, kur smelties svaigas emocijas un iespaidus. Nav svarīgi, vai aizraujies ar sacerējumu rakstīšanu, mūziku, glezniecību vai dizainu, muzejā tu noteikti atradīsi savu "mūzu" jeb iedvesmas avotu. Brīnumskaisto gleznu ainavu, tēlniecības objektu, vitrāžu, fresku, klusās dabas un citu mākslas darbu apskate var kļūt par labu veidu, kā emocionāli uzlādēties, atkal atmodināt savu radošo garu un spēju ģenerēt jaunas idejas.

Nomierina

Ikviens savā dzīvē laiku pa laikam saskaras ar stresa situācijām, un katrs ar tām tiek galā dažādi. Vieni izvēlās jogas nodarbības, meditāciju, citi spriedzi mazina ar ēdiena palīdzību vai kā citādāk. Taču, iespējams, daudzi nemaz nav iedomājušies, ka vienlīdz efektīvi atbrīvoties no stresa var palīdzēt arī muzeja apmeklējums. Muzejs ir klusa un mierīga vieta, kur var atbrīvot prātu no ikdienas raizēm – vismaz uz neilgu laiku. Turklāt, aplūkojot dažnedažādus mākslas darbus, iespējams netraucēti pārdomāt savu dzīvi, kā arī gūt pozitīvas emocijas, kas stresa situācijās ir ļoti svarīgi, tādējādi gūstot miera sajūtu. 

Lieliska vieta, kur pavadīt brīvo laiku

Tici vai nē, taču muzeji var sniegt kaudzi pozitīvu emociju. Ieplāno došanos uz kādu tavām interesēm atbilstošu muzeju, piemēram, mūsdienīgās  mākslas vai vēstures, zinātnes un tehnoloģiju, dabas, modes vai kādu citu tematisko muzeju, kopā ar draugiem vai ģimenes locekļiem. Muzejos parasti ir atļauts fotografēt, tāpēc tā var kļūt par lielisku vietu  ne tikai, lai ieraudzītu ko jaunu, bet arī, lai sarīkotu kreatīvu, oriģinālu un jautru fotosesiju. Turklāt Latvijā ir tik daudz interesantu muzeju, tāpēc ikviens noteikti varēs atrast savām interesēm piemērotāko.

Tuvojoties Latvijas dzimšanas dienai, muzeju apmeklēšana un savas valsts izzināšana var kļūt par ne tikai noderīgu, bet arī interesantu un aizraujošu laika pavadīšanas iespēju. Lūk, 10 Latvijas muzeji, kurus vērts apmeklēt un kas ļaus tev labāk iepazīt savu dzimto valsti.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Lāčplēša 106, Rīga, nov., LV-1003
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs darbojas jau kopš 1869. gada un tā ir lielākā Latvijas garīgo un materiālo kultūrvēsturisko vērtību krātuve. Muzejā apskatei tiek piedāvātas Latvijas vēstures ekspozīcijas, sākot no senseniem laikiem līdz pat mūsdienām. Tāpat interesentiem muzeja mājaslapā pieejamas virtuālās izstādes par visdažādākajām tēmām, piemēram, par akmens laikmeta posmu Latvijā un tā simboliem, Latvijas zaļumballēm 20. gadsimta 20.-30. gados, adīšanas tradīcijām Latvijā, sākot no 18. līdz pat 21. gadsimtam, un citām interesantām tēmām. Savukārt muzejā klātienē var apskatīt pastāvīgās ekspozīcijas – "Sakrālā māksla" un "Nauda Latvijā", kā arī mainīgās izstādes – viena no populārākajām ir izstāde "Latvijas gadsimts", kas veltīta Latvijas simtgadei. Muzejs rīko arī ceļojošās izstādes skolām, bibliotēkām un citiem muzejiem, kā arī organizē tematiskos pasākumus, ekskursijas un izglītojošas programmas. Ik gadu apmeklētāji tiek aicināti uz Lāčplēša dienai un Latvijas valsts dzimšanas dienai veltītiem pasākumiem, izstādēm. Apmeklētājiem ir iespēja iegādāties arī dažādas grāmatas par Latvijas vēsturi un suvenīrus – pastkartes, pierakstu lapiņas, keramikas izstrādājumus, somas, dzintara rotas un citas lietas. Muzejam ir arī divas papildu nodaļas – muzejs "Dauderi" Sarkandaugavā un Tautas frontes muzejs.
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs

Uzvaras bulvāris 2A, Rīga, LV-1048
VAS "Latvijas dzelzceļš" struktūrvienība – Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs –dibināts 1994. gadā. Tajā ikviens varēs iepazīt labāk dzelzceļa nozari, apskatīt aizraujošus eksponātus – dažāda laika lokomotīves, vagonus, kā arī citu sliežu ceļa tehniku. Tāpat apmeklētājiem apskatei tiek piedāvātas dažādas fotogrāfijas, kartes, vilcienu saraksti, stacijas inventārs un formas tērpi – kopā ap 20 000 priekšmetu, kas atspoguļo Latvijas dzelzceļa vēsturi kopš 19. gadsimta beigām. Muzeja apmeklējuma laikā atļauts fotografēt un filmēt eksponātus, kā arī iegādāties krājumā esošās fotogrāfiju kopijas. Tāpat muzeja piedāvājumā bez eksponātu aplūkošanas tiek piedāvātas arī ekskursijas un dažādas radošas nodarbības skolēniem, piemēram, "Ceļojums pagātnē", kur, izpētot Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas dzelzceļa krājumos esošās pastkartes un to rašanās vēsturi, skolēni pēc tam var izveidot savu kartiņas dizainu un izdrukāt to ar senlaicīgo Bostonpresi. Skolēniem noteikti patiks arī radošā nodarbība "Iepazīsti un uzbūvē tvaika lokomotīvi", kuras laikā bērni tiks iepazīstināti ar lokomotīves uzbūvi, varēs apskatīt īstas lokomotīves, kā arī videomateriālus par tām un visbeidzot gūs iespēju no trafaretiem "uzbūvēt" savu tvaika lokomotīvi. 
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta 4, Rīga LV-1050
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja pirmsākumi meklējami jau 1773. gadā. Tā ekspozīcijas atrodas Vecrīgā, Doma ansamblī – ievērojamā arhitektūras piemineklī. Muzejā apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar Rīgas attīstību vairāk nekā 800 gadu garumā, kā arī kuģniecību Latvijas teritorijā, sākot no 10. gadsimta līdz pat mūsdienām, apskatot plašu senlatviešu rotu, dārgmetālu, ieroču, darbarīku, monētu kolekciju un citu arheoloģisko, kuģniecības un vēstures senlietu, mākslas darbu klāstu – muzeja krājumā kopā ir vairāk nekā 500 000 priekšmetu. Muzejs rīko ekskursijas gida pavadībā, pedagoģiskās programmas, lekciju ciklus, kā arī programmas jaunlaulātajiem un kāzu gadadienu jubilāriem.
1991. gada barikāžu muzejs

1991. gada barikāžu muzejs

Krāmu 3, Rīga, LV-1050
1991. gada barikāžu muzejs iepazīstina ar ļoti nozīmīgu laika posmu Latvijas vēsturē – 1991. gada janvāra un augusta notikumiem, cīņu par Latvijas valstiskuma atjaunošanu un Nacionālo atmodu. Muzejā aplūkojamas dažādas fotogrāfijas par barikāžu laika tēmu, ar to laiku saistīti priekšmeti, piemēram, gāzmaskas, Atmodas laika plakāti, rācijas, PSRS sadzīves priekšmeti, bojāgājušo piemiņas lietas – viens no būtiskākajiem muzeja mērķiem ir saglabāt barikāžu upuru piemiņu. Tāpat muzeja apmeklētājiem tiek dota iespēja noklausīties barikāžu laika audio ierakstus – radio ziņojumus latviešu, vācu un angļu valodās, kā arī noskatīties video, kas ataino 1991. gada janvāra un augusta notikumus. Muzeja vide, ekspozīcijas iekārtotas tā, lai ikviens muzeja apmeklētājs spētu iejusties barikāžu laika traģiskajos notikumos.  Muzeja apmeklējums būs īpaši vērtīgs jauniešiem, veicinot nacionālās identitātes apziņu.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Bonaventuras 10, Rīga, LV-1024
Viens no muzejiem, kas palīdz veidot un uzturēt nacionālo identitāti, ir Latvijas Etnogrāfiskais dabas muzejs. Tas izveidots 1924. gadā un atrodas priežu mežā, Juglas ezera krastā. Brīvdabas muzejs atspoguļo Latvijas zemnieku dzīvi no 17. līdz 20. gadsimta 30. gadu beigām – te iespējams apskatīt Kurzemes, Zemgales, Latgales un Vidzemes kultūrvēsturiskajiem apgabaliem raksturīgās zemnieku sētas, amatnieku darbnīcas, sadzīves priekšmetus un darbarīkus. Muzeja pakalpojumu klāstā ietilpst arī ekskursijas – gan tematiskās, gan interaktīvās – skolēniem un viņu vecākiem, ar vai bez gida pavadības. Ekskursijas tiek organizētas ar mērķi sniegt ikvienam padziļinātāku priekšstatu un zināšanas par dažādām Latvijas vēstures tēmām, kā arī atvieglot mācību procesu skolēniem. Tāpat muzejs piedāvā izglītojošas nodarbības, pedagoģiskas programmas, izjādes ar zirgu, iespēju izbaudīt gardus latviešu ēdienus krogā visa gada garumā, kā arī apmeklēt amatnieku meistardarbnīcas, podnieku un kalēju darbnīcas. Apmeklējot Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, ikviens varēs iejusties senlatviešu dzīvē.
Latvijas Kara muzejs

Latvijas Kara muzejs

Smilšu 20, Rīga LV-1050
Latvijas kara muzejā apskatāmas viduslaiku un jauno laiku ekspozīcijas, kas atspoguļo Latvijas militāri politisko vēsturi – Pirmā un Otrā pasaules kara notikumus, Latvijas tautas cīņas par brīvību un neatkarību, valsts dibināšanu un Atbrīvošanas cīņām, Latvijas armijas attīstību. Muzeja apmeklētāji var apskatīt ievērojamu ieroču kolekciju – ap 1000 17.–20. gadsimta ieročiem, formas tērpus, ordeņus, fotogrāfijas, dokumentus, karavīru manekenus un citas kolekcijas, kas sniegs plašu ieskatu Latvijas tik sarežģītajā vēsturē. Tāpat muzejā tiek rīkotas grupu ekskursijas gida pavadībā, kā arī izglītojošas nodarbības skolām. 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, V/A

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, V/A

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga, LV-1010
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir lielākais profesionālās mākslas muzejs Latvijā, kura krājumā ir vairāk nekā 50 tūkstoši Baltijas un Krievijas mākslinieku darbu. Muzeja ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas 2016. gadā piedzīvoja vērienīgu restaurāciju, īsā laikā kļūstot par apmeklētāko Latvijas muzeju.  Muzejā tiek piedāvātas gan izglītojošas aktivitātes, radošās darbnīcas, kultūras pasākumi, gan ekskursijas, kā arī regulāri tiek organizētas mākslas izstādes. Tāpat muzeja apmeklētāji aicināti apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju par Latvijas mākslas vēstures attīstību "Latvijas māksla. 19.-20. gadsimts", kas izvietota vēsturiskās ēkas divos stāvos. Muzejā var apskatīt ne tikai Latvijas mākslas ekspozīcijas, bet arī lieliski pavadīt laiku, pastaigājoties pa ēku un izbaudot  tās modernizētās, restaurētās telpas. 
Latvijas Ugunsdzēsības muzejs

Latvijas Ugunsdzēsības muzejs

Hanzas 5, Rīga, LV-1045
Latvijas Ugunsdzēsības muzejs atklāts 1978. gadā, un tā mērķis ir iepazīstināt apmeklētājus ar Latvijas ugunsdzēsības un civilās aizsardzības attīstības vēsturi, sākot no 19. gadsimta līdz pat mūsdienām. Muzeja ekspozīcijas iespējams apskatīt gan patstāvīgi, gan piesakoties grupu tematiskajām un pārskata ekskursijām gida pavadībā. Latvijas Ugunsdzēsības muzejs rīko arī pedagoģiskās programmas, izstādes, dažādus konkursus un viktorīnas. Apmeklētāji varēs ne tikai apskatīt muzeja krājumus – ugunsdzēsēju ķiveres, formastērpus, darbarīkus, signalizācijas ierīces, transportu un citu ugunsdzēsības aprīkojumu – bet arī uzzināt, kā rīkoties dažādās bīstamās situācijās, piemēram, kā nodzēst ugunsgrēku, gūt pamatzināšanas par ugunsdrošību, kā arī informāciju par lielākajiem ugunsgrēkiem un citām pēdējo gadu katastrofām. Apmeklējuma laikā iespējams piedalīties arī dažādās viktorīnās, noskatīties dokumentālas filmas, apmeklēt slavas zāli, kur var iepazīties ar bojā gājušo ugunsdzēsēju vārdiem, apbalvojumu sarakstiem, kā arī aplūkot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, muzeja karogus. Muzeja pastāvīgās ekspozīcijas veltītas tādām tēmām kā "Maxima" traģēdija Zolitūdē 2013. gadā (fotoreportāža), Latvijas civilās aizsardzības attīstība, Latvijas ievērojamākās ugunsdzēsēju dinastijas un "Drošībai ikdienā", kas informēs, kā pareizi izvēlēties ugunsdzēsības aparātus, veikt to apkopi, kā arī sniegs iespēju  praktiski veikt iekārtu pārbaudes.
Rīgas Kino muzejs

Rīgas Kino muzejs

Peitavas 10, Rīga, LV-1050
Rīgas Kino muzejs dibināts 1988. gadā, un tas ir vienīgais muzejs Latvijā, kas veltīts kinematogrāfijas mākslai. Muzeja mājīgajās telpās iespējams apskatīt ne tikai Latvijas, bet arī visas pasaules nozīmīgākās filmas. Apmeklēt muzeju ir aicināts ikviens, kuru interesē šī mākslas nozare. Rīgas Kino muzejā apskatei pieejamas gan dažādas ar kino saistītas ekspozīcijas, tai skaitā, digitālas – viena no tām ir pastāvīgā ekspozīcija "Kino skapis", kas digitālā veidā iepazīstina apmeklētājus ar Latvijas kino vēsturi. Muzeja kino zālē regulāri notiek dažādi gan izglītojoši, gan izklaidējoši filmu seansi, kā arī lekcijas un nodarbības pirmās līdz 12. klases skolēniem – piedalīties var līdz pat 30 dalībniekiem vienā nodarbībā. Tāpat muzejā iespējams pieteikt ekskursijas gida pavadībā par ļoti draudzīgām cenām, kā arī apmeklēt animācijas un auduma apdrukas darbnīcas. 
Latvieši pasaulē-muzejs un pētniecības centrs

Latvieši pasaulē-muzejs un pētniecības centrs

Mūkusalas 3, Rīga, LV-1048
Muzejs iepazīstina ar izceļošanas un emigrācijas vēsturi pēdējo 200 gadu laika posmā – gan Pirmā pasaules kara laika bēgļiem, Otrā pasaules kara trimdiniekiem un citiem, kas bija spiesti atstāt Latviju, gan arī ar mūsdienu izbraucējiem – motivāciju, kas pamudināja viņus aizbraukt no Latvijas, dzīvi ārpus dzimtās valsts, mijiedarbību ar šo valstu iedzīvotājiem un kultūru, sabiedriskajām aktivitātēm. Krājumos pieejami visdažādākie priekšmeti, kas atspoguļo Latvijā dzimušo cilvēku dzīvi ārzemēs – personīgās mantas, fotogrāfijas, grāmatas, mākslas darbi, audio un video materiāli, vēstules un citas lietas. Muzejam ir ļoti plašs pārstāvju loks ārzemēs – ASV, Austrālijā, Brazīlijā un Kanādā –, kas vāc un nosūta dāvinājumus muzeja krājumam, informē sabiedrību par "Latvieši pasaulē" darbību, kā arī vāc ziedojumus muzejam. 

Filters