Egļu un priežu stādi – kad un kā stādīt, lai iegūtu skaistu mežu?

Autors: Shutterstock.com/g/Petronelka
Autors: Shutterstock.com/g/Petronelka

Pavasaris ir īstais laiks, kad stādīt mežu, tādēļ ir pēdējais laiks meklēt stādus un noskaidrot, kādi ir nākamie soļi šajā procesā. Meža stādīšana ir ļoti komplekss process, kam ir rūpīgi jāsagatavojas. Noskaidrosim, kā izvēlēties piemērotus stādus?

Pavasaris ir īstais laiks, kad stādīt mežu, tādēļ, ja jūsu darāmo darbu sarakstā ir meža stādīšana, ir pēdējais laiks meklēt stādus un noskaidrot, kādi ir nākamie soļi šajā procesā. Stādīšana ir vispopulārākā meža atjaunošanas metode, kas ir iespējama gandrīz visos meža tipos. Labākais periods egļu un priežu stādu stādīšanai ir agrā pavasarī – no aprīļa beigām līdz maija beigām. Šajā laikā augsne ir pietiekami mitra, bet gaisa temperatūra nav pārāk augsta, kas ļauj stādiem veiksmīgi iesakņoties un sākt augšanu. Meža stādīšana ir ļoti komplekss process, kam ir rūpīgi jāsagatavojas, un to var sadalīt 4 posmos – augsnes sagatavošana, stādāmā materiāla izvēle, stādu transportēšana un sagatavošana stādīšanai un pats stādīšanas process. Kā jau jūs redzat – stādīšana ir noslēdzošais posms visā procesā, un pirms tam ir jāveic rūpīga sagatavošanās, lai garantētu, ka stādi ieaugs un neiznīks. Kā izvēlēties piemērotus stādus? Lai iegūtu veselīgu un spēcīgu mežu, būtiski ir izvēlēties kvalitatīvus stādus. Latvijā populārākā izvēle mežu stādīšanai ir egļu stādi, priežu stādi un bērzu stādi, jo šīm koku sugām ir labs augšanas ātrums un tās ir vērtīgas koku sugas. Stādiem jābūt ar labi attīstītu sakņu sistēmu, veselīgu, tumši zaļu skujotni un bez redzamiem bojājumiem vai slimību pazīmēm. Stādus vēlams iegādāties uzticamās kokaudzētavās, kur tos audzē speciālistu uzraudzībā.

Kā sagatavot augsni meža stādīšanai?

 

Autors: Shutterstock.com/g/Petronelka

Kā jau iepriekš minējām – pamatu pamats kvalitatīva meža stādīšanai ir pareiza augsnes sagatavošana, lai priežu stādi, egļu stādi vai bērzu stādi sekmīgi iesakņotos un spētu konkurēt ar citiem augiem, kas aug konkrētajā augsnē. Sausākās vietās piemērota augsnes apstrādes metode būs augsnes frēze, kas izveidos regulējama dziļuma vagas, kurās pēc tam ievietot stādus. Mitrākās vietās jāizmanto kupicotājs, veidojot pacilas jeb kupicas, kas ļauj izvairīties no pārlieka mitras augsnes. Savukārt mēreni mitrās vietās augsnes sagatavošanu var veikt ar lauksaimniecības vienkorpusa arklu. Augsnes sagatavošanu vēlams veikt iepriekšējā rudenī, lai ziemas laikā tā sablīvētos, radot ideālus apstākļus kociņu veiksmīgai ieaugšanai. Bez augsnes sagatavošanas stādījumi nīkuļos, jo cietīs no paaugstināta mitruma, bet auglīgās augsnēs stādiņus nomāks spēcīgais aizzēlums, kas vēlāk arī apgrūtinās stādu kopšanu, palielinot kopšanas izmaksas un radot risku, ka stādi aiziet bojā. Pareizi sagatavota augsne ļaus vieglāk kopt jaunos stādījumus, tādēļ, ja jūsu mērķis ir kvalitatīva meža stādīšana, parūpējieties par pareizu augsnes sagatavošanu.

Priedes, egles un bērzu stādu transportēšana un uzglabāšana

 

Autors: Shutterstock.com/g/Galjan

Priedes, egles un bērzu stādu transportēšana un uzglabāšana prasa īpašu rūpību, lai transportēšanas vai uzglabāšanas procesa laikā stādi netiktu sabojāti. Transportējot neiesaiņotus stādus, vēlams izmantot slēgta tipa transportlīdzekli, lai nepieļautu sakņu sistēmas iekaltēšanu vai mehāniskus bojājumus, kas var būtiski ietekmēt stādu dzīvotspēju. Uzglabājot stādus maisos vai kastēs, tie obligāti jānovieto ēnā, bet jāņem vērā, ka maksimālais stādu uzglabāšanas laiks nedrīkst būt ilgāks par vienu nedēļu. Ja stādus nepieciešams uzglabāt ilgāk, tie ir jāievieto pierakumā jeb jāierok zemē ēnainā vietā, kur stādu saknes pilnībā tiek nosegtas ar mitru augsni. Uzglabāšanas laikā jānovērš stādu pārkaršana, maisos jāizdur caurumi ventilācijai, un nekādā gadījumā maisus nedrīkst likt vienu virs otra. Pirms stādīšanas svarīgi sagatavot sakņu sistēmu, apgriežot pārāk garās saknes, bet tās nekādā gadījumā nedrīkst apraut. Stādīšanas laikā, pārvietojoties pa cirsmu, stādi jāievieto traukos vai maisos, lai nepieļautu sakņu iekaltēšanu. Rūpīga stādu uzglabāšana ļaus saglabāt to augšanas spējas, no kā tālāk būs atkarīga veiksmīga meža ieaudzēšana.

Stādīšana

 

Autors: Shutterstock.com/g/Serrgey75

Kad esam veiksmīgi sagatavojuši augsni un atveduši uz cirsmu stādus – laiks stādīt! Labākais laiks stādīšanai ir pavasaris, līdz pumpuru saplaukšanai. Bet arī rudenī var veikt meža stādīšanu, vien jāsagaida, kad ir noslēdzies koku aktīvais veģetācijas periods. Jāņem vērā, ka kūdrainās un mālainās augsnēs gan nebūtu vēlams veikt stādīšanas darbus rudenī, jo pastāv liels augu izcilāšanas risks. Svarīgi ievērot pareizu stādīšanas shēmu, piemēram, priežu stādiem jānodrošina apmēram 3300 stādu uz hektāru ar stādīšanas attālumu 1,5×2,0 metri, savukārt egļu stādiem un bērzu stādiem – aptuveni 2200 stādu uz hektāru ar attālumu 2,2×2,0 metri. Pirms stādīšanas jāpārliecinās, ka stādu saknes nav apžuvušas, nepieciešamības gadījumā tās vairākas stundas jāmērcē ūdenī. Meža stādīšana ir ilgtermiņa projekts, kura panākumu pamatā ir rūpīga sagatavošanās un kopšana, sākot no stādu izvēles līdz pat regulārai stādījumu uzraudzībai un kopšanai. Pavasaris ir īstais brīdis ķerties pie darba!

Ja meklējat sev tuvākās stādu iegādes vietas, ieskatieties šeit!

Grigaļi, SIA, egļu, bērzu, meža stādi

Grigaļi, SIA, egļu, bērzu, meža stādi

"Grigaļi", Rudbāržu pagasts, Kuldīgas nov., LV-3325
Latvijā reģistrētais uzņēmums ar reģistrācijas numuru 46101009493 piedāvā plašu pakalpojumu klāstu mežsaimniecības nozarē, koncentrējoties uz egļu un bērzu stādu audzēšanu. Šis uzņēmums nodrošina augstas kvalitātes stādus, kas ir ideāli piemēroti gan industriālai mežsaimniecībai, gan privāto dārzu paplašināšanai. Papildus tam uzņēmums piedāvā arī specializētas konsultācijas un risinājumus klientiem, kas vēlas uzlabot savas apmežošanas stratēģijas. Ar plašu pieredzi un komandu, kas ir pilnībā veltīta nozares attīstībai, uzņēmums kļūst par uzticamu partneri meža resursu atjaunošanā. Viņu mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu mežsaimniecību, vienlaikus atbalstot dabas daudzveidību un ekonomisko izaugsmi.
Ieviņas V., SIA, Kokaudzētava

Ieviņas V., SIA, Kokaudzētava

"Kokaudzētava", Kurmāles pagasts, Kuldīgas nov., LV-3301
Šis uzņēmums ir ievērojama kokaudzētava, kas specializējas dažādās mežsaimniecības un mežizstrādes nozarēs, nodrošinot augstas kvalitātes sēklas un stādus. Savā darbā uzņēmums balstās uz ilgtspējīgas attīstības principiem, piedāvājot dzīvotspējīgus risinājumus dabas resursu saglabāšanai. Profesionālā komanda ar dziļām zināšanām un pieredzi rūpējas par to, lai katrs klients saņemtu individuālu un kvalitatīvu apkalpošanu. Uzņēmums lepojas ar savu reģionālo nozīmi, veidojot pozitīvu ietekmi uz vietējo ekosistēmu un sabiedrību. Ieguldot jaunās tehnoloģijās un procesā, šī kokaudzētava turpina attīstīties un paplašināt savas iespējas.
Filters